Üniversiteler

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi
Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi
Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet Ressamlık Sanatlar Akademisi
Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi
Azerbaycan Diplomatik Akademisi
Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi
Azerbaycan Havacılık Üniversitesi
Azerbaycan Hazar Üniversitesi
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi
Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi
Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi
Azerbaycan Öğretmenlik Enstitüsü
Azerbaycan Slayvan Üniversitesi
Azerbaycan Spor Akademisi
Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi
Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi
Azerbaycan Turizm Üniversitesi
Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

 

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan, 1918 yılında “Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti” adı altında kurulan Müslüman dünyasının ilk demokratik ve laik devletiydi. 1920-1991 yılları arasında Sovyet egemenliği altında kalan Azerbaycan Cumhuriyeti, nihayet 1991 yılında tam bağımsızlığına kavuşmuş ve Azerbaycan tarihinde bir dönüm noktası oluşturmuştur. Bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü, kültür başkenti olarak kabul edilmekte ve Azerbaycan Cumhuriyeti demokratik yapısıyla dikkat çekmektedir. Modern dünyanın bir parçası olarak Azerbaycan, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu ve AGİT üyesi olarak diğer yedi bağımsız Türk cumhuriyeti arasında Türkiye’ye en yakın bağları olan ülkedir.

Azerbaycan kültürünün yaşam kültürü ile Türkiye’nin coğrafi ortamı, “iki ülke, bir ülke” anlayışıyla birbirini tamamlar ve iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik ve siyasi işbirliği ayrılmaz bir bütündür. Azerbaycan yaşam kültürü geniş bir coğrafyaya yayılmış olmasına rağmen, Azerbaycan’da dünya çapında 65 milyon Azerice konuşan insandan sadece 10 milyonu yaşamaktadır. Azerbaycan topraklarını defalarca bölmüş olmasına rağmen uluslararası alanda büyük ilerlemeler kaydetmiştir.Bugün Bakü, Azerbaycan birçok ülkenin yakından takip ettiği bir yer haline gelmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti 158 ülke ile diplomatik ilişkilere sahiptir ve 38 uluslararası kuruluşa üyedir.

(Azerbaycan-Bakü)
Azerbaycan, dünyanın kültürel açıdan en önemli coğrafi bölgelerinden biri olarak sizi etkileyecek, ortak bir coğrafi ortamda binlerce yıldır bir arada yaşayan kültürleriyle size unutulmaz bir deneyim sunacak. En kısa sürede Eurostar ile iletişime geçin ve Avrupa standartlarında Azerbaycan yüksek öğretim kurumlarının prestijli eğitiminin yanı sıra yurtdışında eğitim için tek yetkili adres olan Eurostar Uluslararası Eğitim Merkezi’nin profesyonel ve avantajlı hizmetlerinden yararlanın.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!