azerbaycan tıp üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Garantilenmiş daha verimli geçecek bir üniversite dönemi yaşamak istiyorsanız Azerbaycan Tıp üniversitesi tam size göre...

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

1919 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Meclisi’nden çıkan karar doğrultusunda Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde açılan dört fakültenin biri olan Azerbaycan Tıp Fakültesi’ne kadar dayanan Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan tıp ilimlerinin gelişmesine büyük katkı sağlamış ve Azerbaycan Tıp leri öncüsü bir eğitim kurumudur. 1919 yılında Azerbaycan’ın en ünlü cerrahlarından biri olan Prof. İ. Ruzumovski’nin yoğun çabası ile Bakü Tıp Fakültesi bünyesinde eğitim programıyla ilgili çeşitli çalışmalar başlatılmış ve Uç ay içerisinde okul eğitim vermeye hazır hale getirilmiştir.

Bakü Tıp Üniversitesi olarak da bilinen eğitim kurumu 1922 yılında ilk mezunlarını 30 kişi olarak vermiştir. Bakü tıp eğitimi alanında bir merkez haline gelmiş ve okuldan birçok hekim mezun olmuştur. Azerbaycan Bakü Tıp Fakültesi’nin açılmasında; Prof. İ.Şirokoqorov, Prof. K.Malinovski, Prof. P.Rostovsev, Prof. S.Davidenkov, Prof. F.İlyin, Prof. L.Levin, Prof. N.Uşinski ve Prof. M.çlenov gibi isimlerin katkısı büyük olmuştur. 1930 yılında Sovyetler Birliği bünyesinde bulunan Azerbaycan’da iki fakülteli bir enstitU kurulmasına karar verilince M. Kadirli’nin rektörlüğünü yaptığı yeni bir tıp enstitüsü açılmıştır.

Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi Gelişimi

Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi kısa zamanda eğitim alanında büyük bir gelişim göstererek 1940’lara gelindiğinde 3 fakültesinde 45 bölümü bulunan ve toplamda 500 öğrencisine 40 profesör, 45 doçent, 45 eğitmen, 137 asistan ve 16 başöğretmen ile eğitim veren dev bir yükseköğretim kurumu haline gelmiştir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin parçalanması ile yeniden tam bağımsız devlet yapısına sahip olan Azerbaycan Devleti, aynı yıl içerisinde enstitüsünün Üniversite olarak eğitimine devam etmesine karar vermiştir.

Azerbaycanda eczacılık eğitimi ve çocuk diş hekimliği eğitiminin de Azerbaycan Tıp Üniversitesi bünyesinde verilmesine karar verilmiş ve Üniversitenin eğitim çeşitliliği daha da gelişmiştir. Azerbaycanda diş hekimliği eğitimi ile kısa süre içerisinde yurtdışından da ilgi gören Üniversite özellikle 1985-1999 döneminde 122 bilimsel araştırma, 55 kitap ve 138 adet eğitim bildirgesi yayımlamıştır.

Azerbaycanda fizik tedavi bölümü, eczacılık, diş hekimliği ve fizyoloji bölümlerinde verdiği yüksek seviyeli eğitimiyle günümüzde uluslararası çevrelerde saygın bir konuma sahip olan Üniversite; 7 fakültesinde toplam 7500 öğrenciye eğitim vermektedir. Azerbaycan eczacılık bölümü denince akla gelen ilk isim olan Bakü Tıp Üniversitesi; 118 profesör, 513 asistan, 212 okutman ve 284 doçentten oluşan bir akademik yapıya sahiptir. Üniversite Azerbaycan diş hekimliği alanında bir numaralı eğitim kurumu olduğu gibi, Azerbaycan fizyoloji bölümü tercihlerinin de ilk sıradaki ismidir. Tüm öğrenciler Bakü ve çevre bölgelerdeki hastane, doğum evi ve kliniklerde uygulamalı eğitim almaktadır.

Azerbaycanda Eczacılık Eğitimi

Azerbaycanda eczacılık eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin de her yıl artan talebini karşılayan Azerbaycan Tıp Üniversitesi; 4 hastane, 6 öğrenci yurdu, açık ve kapalı yüzme havuzları, spor kompleksleri, 6 eğitim binası, zengin içerikli kütüphane, birçok klinik, bilimsel araştırma merkezi, 500 ve 200 kişilik iki adet toplantı salonu ve ayrıca çeşitli sosyal tesise sahiptir.

Yurtdışı eğitimin en güvenilir, kaliteli ve tek yetkili ismi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, sizlere verdiği Avrupa standartlarındaki eğitim ile Avrupa’da dahi adından söz ettiren Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ne kontenjan sorunu yaşamadan kayıt yaptırma fırsatı sunuyor. Kayıt, kabul, karşılama, yerleşme ve danışmanlık gibi pek çok alanda her zaman en kaliteli hizmetleri bütçe dostu fiyatlarla sizlere sunan Eurostar’ın uzman kadrosu ile iletişime geçmek için acele edin.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi ücreti

Hazırlık bölümünü geçtikten sonra dil için 2000 ile 4000 dolar arasında para ödediler. Ancak mevcut piyasa koşullarına bağlı olarak bu fiyatlar yükselebilir veya düşebilir. Üniversiteye giriş için gereken notlar kimseyi zorlamayan bir yapıdır. Yüksek notlar beklemeyin. Bu nedenle üniversitede okumak daha kolay hale geliyor.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Fakülteler ve Bölümler

Üniversite bünyesinde;2 Tıp Fakültesi, çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Askeri Tıp Fakültesi mevcuttur.

Tıp Fakülteleri

Tıp Fakültesi 1: Okul bünyesinde bulunan iki tıp fakültesinin ilki olan bu fakülte, temel bir tıp eğitimi vermektedir. 1824 öğrencisine pratik beceri kazanma, bilimsel araştırma yapma ve iş tecrübesi kazanma imkanı sunan fakültede bünyesinde; 31 profesör, 166 asistan, 82 doçent ve 18 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Modern Tanımamla, çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Akciğer Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Kardiyoloji ve Epidermiyoloji gibi bilimsel dallarda eğitim verilmektedir.

Tıp Fakültesi 2: Okul bünyesindeki ikinci tıp fakültesi olarak 1653 öğrenciye; 86 profesör, 80 asistan, 79 doçent ve 16 okutman ile eğitim verilmektedir. İlk Uç sene temel tıp bilgisi alan öğrenciler daha sonra klinik uygulamaların yoğunlaştığı bir eğitim almaktadır. Son sınıfın eğitim programıysa tamamen uygulamadan oluşmaktadır.

Diş Hekimliği Fakültesi: 1954 yılından beri eğitim veren fakülte Diş Hekimliği dışında; Diş Hastalıkları ve Komplikasyonları, Ağız, çene ve Yüz Cerrahisi, Ağız Mukoza Hastalıkları gibi alanlarda da uzmanlık eğitimi vermektedir. Fakültenin 1102 öğrencisinin 350 tanesi, aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok yabancı ülkeden gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Fakülte bünyesinde; 14 profesör doktor, 42 profesör, 24 okutman, 29 asistan profesör, 69 asistan, 33 eğitmen, 23 laborant doktor bulunmaktadır.

Fizik Tedavi Fakültesi: Modern bir tedavi merkezine sahip olan fakültedeki üst seviyeli akademisyenler, öğrencilere uygulama ağırlıklı eğitim vermektedir. Fakülte mezunları sahip oldukları prestijli eğitim ile gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında geniş iş imkanlarına sahip olmaktadır. öğrencilere insan fizyolojisi hakkında çok kapsamlı bir eğitim verildiği gibi doğrudan uygulama yapmalarını sağlayan staj imkanları da sağlanmaktadır.

Eczacılık Fakültesi: 1938 yılında enstitü bünyesinde başlayan çalışmalar sonucu 1941 yılında açılan eczacılık bölümü, Üniversitenin en köklü eğitim fakültelerinden biridir. Toplamda 9 adet bölümü bulunan fakülte, 349 öğrencisine geniş sosyal, kültürel ve sportif imkanlar sunmaktadır. Eğitim süresi 4 yıl olan fakültede; Azerice, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim verilmekle ve eğitim dili öğrencinin seçimine bırakılmaktadır. Dil seviyesi yeterli düzeyde olmayan öğrenciler, bir yıllık hazırlık okumaktadır.

Bölümler;

• Tıp Genel-6 yıl 1 yıl staj+

• Diş Hekimliği Fakültesi – 5 yıl+ 1 yıl staj

• Tıbbi Biyoloji 5 yıl 1 yıl staj

• Eczacılık – 4,5 yıl + 1 yıl staj

• Tıp koruyucu (laborant)-5 yıl+ 1 yıl staj

• Hemşirelik. Yıl

• Biyokimya Genetik

• Biyofizik

• Laborantlık

Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi: Koruyucu Tıp ve Tıbbi Biyoloji Fakültesi olarak iki farklı yapı içerisinde eğitim sunan fakültenin eğitim süresi 5 yıldır. 1930 yılından günümüze uzanan köklü bir tarihe sahip olan fakülte öğrencileri; İnsan Sağlığı, Hastalıkların Tedavisi ve Yayılmalarının önlenmesi, Hijyen, Epidermiyoloji, Virüs ve Parazit Enfeksiyonları, Dezenfekte, Mikrobiyoloji ve Salgın Hastalıklar gibi alanlarda uzmanlık eğitimi görmektedir.

Tıbbi Biyoloji Bölümü: Fakülte öğrencileri; Teorik ve Deneysel Tıp alanında eğitim gören öğrenciler; Tıbbi Genetik, Virüs Hastalıkları, Biyofizik, Mikrobiyoloji ve Biyokimya gibi alanlarda 5 yıllık uzmanlık eğitim almaktadır. 1991 yılında kurulan fakültede eğitim alan 150 öğrenciye; 18 profesör, 39 öğretim görevlisi, 59 doçent ve 53 asistan hizmet vermektedir. Ayrıca fakültenin İlmi Araştırma, Mikrobiyoloji ve Biyokimya laboratuvarları da bulunmaktadır.

Bölümler;

Çocuk ve Yeni doğan Sağlığı ve Çalışanların Sağlığı
Beslenme ve Toplum Sağlığı
Mikrobiyoloji ve İmmünoloji
Genel Sağlık ve Çevre Sağlığı
Epidemiyoloji
Biyokimya

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi: Sovyetler Birliği’nde çocuk doktorlarına ihtiyaç olduğu için 1936 yılında kurulan fakülte, günümüzde 1250 öğrenciye sahiptir. Azerice ve Rusça dillerinde eğitim alan fakülte öğrencilerine; 27 profesör, 56 doçent, 18 yardımcı doçent ve 132 asistan hizmet vermektedir. Fakülte öğrencileri 3. sınıftan itibaren Türkiye, Almanya ve Bulgaristan gibi ülkelerde uygulama eğitimi alma imkanına da sahiptir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü öğrencileri uygulama eğitimini, Bakü içerisindeki çocuk hastanelerinde veya Pediatrik Bilimsel Araştırma Enstitüsü bünyesinde de alabilmektedir. Fakülte öğrencileri, üst düzey yükseköğretim dışında geniş sosyal ve sportif imkanlara da sahiptir.

KAYITLAR BAŞLAMIŞTIR….

BAŞVURU VE DETAYLAR İÇİN 0212 244 66 00 ‘DAN BİZE ULAŞABİLİR OFİSLERİMİZİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ….

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycanda üniversite ücretli mi?

Azerbaycan üniversitelerinde öğrenim ücretleri, bölüme ve üniversiteye bağlı olarak yıllık 590$ ile 5000$ arasında değişmektedir. Azerbaycan Üniversitesi, kaliteli eğitimin yanı sıra uygun fiyatlarla eğitim vermektedir. Azerbaycan’daki tüm devlet üniversiteleri yabancı öğrenciler için ödeme yapar. 24 Mayıs 2022

Azerbaycan eczacılık kaç yıl?

Azerbaycan’da eczacılık eğitimi 4 yıl sürmektedir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde hazırlık çalışması zorunludur. Bu üniversitede hazırlık eğitimi 5 ay sürmektedir. Gence Agrar Üniversitesi’nde hazırlık çalışmaları zorunlu değildir. 1 Haziran 2022

Azerbaycan eczacılık kaç puan?

Eczacılık için sayısal bölümde teste girmek mümkündür ancak puanınız yeterliyse diğer bölümleri de seçebilirsiniz. Bu nedenle taban puan olarak 420’nin altına düşmemek en iyisidir.

Puanla
[OY: 13 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!