Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi becerilerinize uygun eğitim alacabileceğiniz lisans bölümlerine kolayca aktarılmanızı ve...

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi

1920 senesinde açılan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, 1934 senesinde Politeknik Enstitüsü’nde bölüm olarak ve 1951 senesinde de farklı fakülte ile eğitimine devam etmiştir. Takip eden yıllarda Azerbaycan Sanayi Enstitüsü’nde de bölüm olarak eğitim vermiş ve eğitim hayatına “inşaat fakültesi” adıyla devam etmiştir. 1975 senesinde Sovyetler Birliği tarafından Azerbaycan’da eğitim veren ilk yükseköğretim kurumu statüsüyle kurulan Bakü Politeknik Enstitüsü ilk olarak 1992 senesinde üniversite, 2000 senesinde de Haydar Aliyev’in emriyle Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi haline gelmiştir. Birçok yabancı üniversiteyle işbirliği anlaşmaları imzalayan Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, uluslararası standartlardaki lisan programları haricinde çift dal seçeneğine de sunmaktadır.

Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi Kampüsü; fakültelerin ve laboratuarların bulunduğu 5 eğitim binası, öğrenci yurdu, sosyal tesisleriyle 50 dönüm üzerine kurulmuş küçük bir şehir görünümündedir. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi sahip olduğu kütüphaneyle de dikkat çekmektedir. Kütüphane bulunan 450 binin üzerindeki akademik kaynak, öğrencilere geniş içerikli araştırma yapma imkanı sunmaktadır. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi bölümleri ve fakülteleriyle, bilimsel araştırmaya dayalı ve eğitim kalitesinin her zaman üst düzeyde tutulduğu bir eğitim modeline sahiptir. Üniversite bünyesinde ayrıca Projelendirme Enstitüsü de bulunmaktadır. Azerbaycan İnşaat Üniversitesi; Mimarlık Fakültesi, Enerji Dağıtım Sistemleri Fakültesi, Ulaştırma Fakültesi, İnşaat Fakültesi, Yapı – İşletme Fakültesi, Mekanik ve Otomasyon Fakültesi, Baraj İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Hazırlık Fakültesi, Yüksek Lisans Fakültesi ve İnşaat Teknolojileri Fakültesi ile geniş içerikli eğitim programlarına sahiptir.

Harita Mühendisliği Eğitimi

Azerbaycan İnşaat Üniversitesi Harita Mühendisliği eğitimiyle de yurtdışından birçok öğrencinin ilk tercihi haline gelmiştir. Azerbaycan Mimarlık Üniversitesi Avrupa standartlarındaki eğitim programlarıyla olduğu kadar sosyal faaliyetleriyle de öğrencilerine geniş imkanlar sunmaktadır. Halk oyunları, dans ve tiyatro gibi alanlarda öğrenci gruplarının çalışmalarına üniversite tarafından tam destek verilmektedir. Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nde ortaöğretim düzeyinde de eğitim verilmekte ve kampüs içerisinde yer alan lise ile kolej, geleceğin bilim adamlarını üniversite hayatına hazırlamaktadır.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi kampüsünde; bilimsel araştırma merkezi, öğrenci kulüpleri, kafeteryalar, tüm binalarda okuma salonları, internet bağlantılı bilgisayar merkezleri, satranç kulübü, kütüphane ve daha birçok imkan bulunmaktadır. Futbol, boks, güreş, voleybol, basketbol gibi sporlar için kampüs içinde spor alanları da yapılmıştır.

Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi

Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi’nin kaliteli hizmetleriyle Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nin saygın eğitim programlarına kontenjan sorunu yaşamadan kayıt yaptırabilirsiniz. Tek yetkili yurtdışı eğitim ofisi kimliğiyle Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi; danışmanlık dışında kayıt, kabul, yerleşim ve karşılama hizmetleri de sunmaktadır. Yurtdışı eğitim işlemlerinizin sorunsuz bir biçimde tamamlanmasını sağlayacak olan Eurostar Eğitim Merkezi, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nin üst düzeyli eğitimiyle saygın bir uzman olma imkanı sunuyor. Eurostar Azerbaycan Eğitim Merkezi’nin deneyimli kadrosu tarafından sizlere sunulan bu kaliteli ve güvenilir hizmetlerden avantajlı fiyatlarla yararlanmak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile irtibata geçin.

Rusya: Mimarlık Moskova Enstitüsü, Jeodezi ve Haritacılık Moskova Devlet Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Moskova Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve İnşaat Voronezh Devlet Üniversitesi, Mimarlık ve Mühendislik Kazan Devlet Üniversitesi
Kazakistan: Mimarlık ve İnşaat Kazakistan Lider Akademisi, Mimari liselerarası Uluslar arası Derneği
özbekistan: Mimarlık ve İnşaat Semerkant Devlet Üniversitesi
Gürcistan: Gürcistan Teknik Üniversitesi, Mimarlık Enstitüsü
Romanya: Bükreş Teknik Üniversitesi
Ukrayna: Kiev Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
Litvanya: Vilnius Teknik Üniversitesi
Belarus: Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi
Amerika: Kansas Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi, Ticaret-Sanayi Odası ABD
Türkiye: İstanbul Teknik Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Peri Şirket, Ulusal Cad ve Gıs(Netcat), Azerbaycan-Türkiye iş adamları Birliği
Mısır: Kahire Üniversitesi
İtalya: Floransa Üniversitesi, Romualdo DelBianco Vakfı, La Sapienza Üniversitesi
Fransa: Monpelye Milli Yüksekokulu, Monpelye 1 Üniversitesi
Almanya: Köln Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Knauf Pazarlama MMC
Avusturya: Viyana Teknik Üniversitesi, Herz Armaturen Gmbh
Güney Kore: Konkuk Üniversitesi, Pusan Milli Üniversitesi

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi Eğitim Dili;

Azerbaycan Türkçesi Rusça
İngilizce

Fakülte ve Bölümler

Mimarlık Fakültesi:

Azerice, Rusça ve İngilizce olarak 3 farklı dilde inşaat mühendisliği üzerine eğitim programları sunan fakültenin akademik kadrosu; aralarında 21 profesör, 39 asistan ile doçentlerin de bulunduğu 267 öğretim görevlisinden oluşmaktadır. Fakültenin 6 bölümü vardır.

Bölümler;

• Mimari Tasarım ve Şehircilik

• Peyzaj Mimarlığı

• Mimari Proje ve Anıtların Restorasyonu

• Tasarım

• Mimarlık

• Güzel Sanatlar

İnşaat Fakültesi:

1920 senesinde Bakü Politeknik Enstitüsü bünyesinde açılan fakülte, 1930-1934 senelerinde Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü ismini almıştır. 1934-1951 senelerinde Azerbaycan Sanayi Enstitüsü adıyla eğitim veren fakülte, 1951-1975 senelerindeyse Azerbaycan Politeknik Enstitüsü bünyesinde hizmet vermiştir. 1975-2000 döneminde Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü’nde eğitimini sürdüren fakülte, 2000 senesinde Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi bünyesine geçmiştir.

7 bölüm ile Azerice ve Rusça eğitim veren fakülte; 7 profesör, 38 asistan ile birlikte 58 öğretim görevlisi ile hizmet vermektedir.

Bölümler;

• Demir-Beton ve Taş Binalar

• Binalar, Kanallar ve Yer altı Kurguları

• Yapı ve İmalat Teknolojileri

• Metal, Ahşap ve Plastik İnşaat Malzemeleri

• Tarihi, Sosyal ve Siyasi Konular

• Deprem ve Sismik Birimler

• Şehir Binaları

Kaynakları Mühendisliği ve Enerji Nakil Sistemleri Fakültesi:

Azerbaycan Politeknik Enstitüsü Hidromeliorasiya Fakültesi olarak 1950 senesinde açılan fakülte, daha sonra Azerbaycan Tarım Enstitüsü’ne dahil olmuştur. 1975 senesinde Azerbaycan İnşaat Mühendisleri Enstitüsü bünyesinde “Su ve Çevre Sağlığı Teknoloji” adıyla hizmetlerini sürdüren fakülte, yeniden yapılandırılmış ve iki bölüm olarak günümüze dek eğitimine devam etmiştir.

6 bölüm ile eğitim veren fakülte; 10 profesör ile 52 yardımcı doçent toplam 76 öğretim görevlisi ile hizmet vermektedir.

Bölümler;

• Su Teknolojileri ve çevre Mühendisliği

• Arazi Islahı Teknikleri ve Hidroloji

• Gaz Tedarik ve İklimlendirme Sistemleri

• Isı Teknikleri ve Donanımları

• Su ve Kanal Sistemlerinin Geliştirilmesi

• İleri Matematik

Ulaştırma Fakültesi:

1975 senesinde Yol İnşaat Fakültesi adıyla açılan fakülte; taşınmaz malların kayıt altına alınması, şehircilik, karayollarının yapımı, köprü ve tünel inşaatı gibi alanlarla ilgili dersler verilmiştir. Fakülte hem Azerbaycan’daki hem de yurtdışındaki pek çok üniversiteyle işbirliği halindedir.

4 bölüm ile eğitim veren fakülte; 5 profesör, 41 yardımcı doçentle birlikte 65 öğretim görevlisi ile hizmet vermektedir.

Bölümler;

• Yol İnşaatı ve Ulaştırma

• Jeodezi Mühendisliği

• Fizik

• Materyal Mukavemeti

İnşaat Teknolojileri Fakültesi:

İnşaat malzemeleri, cam ve seramik malzemeleri, inşaat konstrüksiyonları, duvar ve yalıtım malzemeleri Üretim sektöründe çalışanlara eğitim vermek için 1976 yılında kurulan fakültede; işçi sağlığı, inşaat yapımı esnasında güvenlik önlemleri ve inşaat malzemelerinin özelliklerinin öğrenilmesi gibi alanlar için uzmanlar yetiştirilmektedir. Fakülte, komisyon sınavı ile öğrenci almaktadır.

5 bölümle eğitim veren fakültede; aralarında 3 profesörle birlikte 47 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler;

• Çimento ve Beton Malzemeleri Teknolojisi

• İnşaat Malzemeleri

• Kimya bölümü

• Olağanüstü haller ve yaşam faaliyetinin güvenliği

• Beden Eğitimi ve Spor bölümü

İnşaat ve Ekonomi Fakültesi:

1920 yılında kurulan fakülte, 1990 yılından beri günümüzdeki adıyla eğitim vermektedir. İnşaat şirketleri için ekonomistler yetiştirilmesi için kurulan fakülte; inşaat ekonomisi, şirket yönetimi, işletmeler ve gelişimi, sigorta ve satış gibi konularda eğitim verilmektedir. Fakülte, komisyon sınavı ile öğrenci almaktadır.

6 bölümle Azerice ve Rusça dillerinde eğitim veren fakültede; 9 profesör, 38 doçentle birlikte 105 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler;

• İnşaat Ekonomisi

• Hizmet Alanları Ekonomisi ve İşletme

• İnşaat ve İş Organizasyonu-Yönetim

• Teorik Ekonomi ve Pazarlama

• İnşaat Mekaniği

• Yabancı Diller

Mekanik ve Otomasyon Fakültesi:

1997 yılında kurulan fakültede; mekanik sistemlerin yönetim güvenliği, verimli işletilmesi, bilgi teknolojileri ve haberleşme kullanım merkezleri, sanayi ve bina inşası, hidroteknoloji ve ıslahı, ulaştırma yolları ve teknolojilerinin mekanikleştirilmesi ve otomasyonu, teçhizat ve otomatik yönetim sistemlerinin düzgün seçilmesi gibi alanlarda eğitim verilmektedir. Fakülte komisyon sınavı ile öğrenci kabul etmektedir.

6 bölümle Azerice ve Rusça dillerinde eğitim veren fakültede; 38 doçent ve eğitmenlerle birlikte 72 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler;

• Bilgi Teknolojileri ve Sistemleri

• İnşaat, yol ve ıslah Makineleri

• Bilgisayar Teknolojisi ve Yazılımı

• Metalurji ve Makine Mekanikleri Ana Bilim dalı

• Teorik Mekanik

• Geometrik Tasarım ve Teknik Resim

Hazırlık Fakültesi:

Yabancı öğrencilerin Azerice ve Rusça dil eğitimi aldığı sertifika programlarına sahip olan fakültenin öğrenim süresi 1 yıldır.

3 bölümle eğitim veren fakültede, 2 profesör, 17 doçentle birlikte 58 öğretim görevlisi bulunmaktadır.

Bölümler;

• Azerbaycan dili ve Pedagojisi

• Rus dili

• Genel Hazırlık

Ayrıca Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi bünyesinde lisans programlarından mezun olanlara yüksek lisans imkanı sunan İhtisas Fakültesi de bulunmaktadır. Fakülte bünyesinde bilgisayar ve internet ile bilişim üzerine de eğitim verilmektedir. İnternet, bilişim teknolojileri gibi alanlar dışında, Microsoft Office Uygulamaları ve Adobe Programları ile ilgili kurslar da verilmektedir. Mühendislik öğrencilerinin tüm meslek hayatları boyunca kullanacakları Autocad ve Archicad gibi programlara yönelik eğitim programlarının da bulunduğu fakültede, 3 boyutlu modelleme için 3D-MAX üzerine de kurslar mevcuttur.

Puanla
[OY: 11 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!